Tietoa Centurion Propertiesista

Centurion Properties on Dubain rakennuttaja, joka perustettiin vuonna 2013 ja jonka ensimmäinen rakennus oli freehold-liiketorni Deirassa — alue, jolta se työskentelee edelleen, Centurion Starin Tower A:n 6. kerroksessa Port Saeedissa. Dubai Land Department rekisteröi sen nimellä Royal Centurion Real Estate Development. Sen nykyisellä listalla on neljä hanketta: Burj Capital Business Bayssa (liikekiinteistö, merkitty "Launching"), Capital One JVC (liikekiinteistö), Flora Isle Residences Dubai Islandsilla ja Sola Residences Dubai Southissa — kaksi liikerakennusta ja kaksi asuinhanketta. Katso yllä "Kuka omistaa Centurion Propertiesin?" perheestä sen takana ja johtoryhmästä.

Mitä se on toimittanut

Centurion päivää toimituksensa vuosi vuodelta omalla About-sivullaan. Centurion Residences ja Riah Tower on kirjattu toimitetuiksi vuonna 2017, Centurion Onyx vuonna 2019 ja neljä asuinhanketta Lontoossa vuonna 2021 — ainoa työ, jonka se kirjaa UAE:n ulkopuolella. Sen tilastolohko asettaa kokonaismäärän yli kymmeneen toimitettuun hankkeeseen ja viiteentoista tai useampaan tulevaan, ja sen vuoden 2024 virstanpylväsmerkintä 28 tai useampaan hankkeeseen ja yli 15 miljoonaan neliöjalkaan rakennettua pinta-alaa. Nämä ovat kolme eri lukua, ja Centurion ilmoittaa jokaisen niistä erikseen itse.

Kaksi asiaa, joita Centurion ei julkaise missään: toimitettujen yksiköiden lukumäärä ja hinta yhdellekään hankkeelle. Jokainen valmistuminen, jonka se nimeää, on asuinhanke; käänne toimistoihin on tuore, ja Burj Capital on sen suurin esimerkki.

Burj Capital

GRAFissa Centurionia edustaa yksi rakennus: Burj Capital, Grade A -luokan liiketorni tontilla, joka avautuu Business Bay Canalille — 243 yksikköä, joista 238 on toimistoja ja 5 katutason liiketilaa, myydään shell and core -tasoisena hintaan AED 2,580,000 alkaen siitä rakennuttajan syötteestä, josta välittäjät työskentelevät, luovutus ilmoitettu Q4 2028. Se julkistettiin tilaisuudessa JW Marriott Marquisissa 29. syyskuuta 2025, Land Department arvottaa hankkeen 150 miljoonaan dirhamiin (AED 150 m), ja suunnittelu on HKS Architectsin.

Se on yksi tämän vuoden liikekiinteistöaallon paremmin dokumentoiduista hankkeista: Land Department on kirjannut siinä 50 kauppaa, tuoreimman 17. syyskuuta 2026, ja niistä matalin, AED 2,660,000, asettuu 3% sisään rakennuttajan omasta lähtöhinnasta. Mitä Centurion siitä julkaisee, on joukko päivättyjä syyskuun 2026 työmaavalokuvia; kierrossa oleva 10% on merkintä maksuerägrafiikassa eikä kanna rakennusteknistä merkitystä.

Nimet, jotka pidettävä erillään

OCTA Properties ei ole Burj Capitalin yhteisrakennuttaja. Centurionin oma mikrosivusto kuvaa OCTAa "master agency for sales, sales operations, and marketing" -toimijaksi, eikä OCTA esiinny missään Centurionin pääasiallisella hankesivulla — kuitenkin pitkä lista välittäjäsivuja on otsikoitu "Burj Capital by OCTA Properties". Rakennuttaja on Centurion. OCTA on agentuuri.

Ja pidä yhtiön neljä lähes identtistä nimeä erillään hakiessasi: Burj Capital on Business Bayn torni, Capital One JVC on eri liikerakennus, Centurion Capital One Properties on Burj Capitalin takana oleva oikeushenkilö eikä oma hankkeensa, ja Centurion Residences on asuinhanke, jonka yhtiön oma aikajana kirjaa toimitetuksi vuonna 2017 — minkä vuoksi se on poissa nykyiseltä hankelistalta.

Dubain rakennuttaja vuodesta 2013, rakentaa nyt kahta liiketornia Business Bayssa ja JVC:ssä

EnnakkomyyntiToimistotBusiness BayLiikekiinteistö

Kuka omistaa Centurion Propertiesin?

Centurion Properties on yksityisomisteinen ja perhejohtoinen, ja laillista omistusta ei ole julkisesti vahvistettu — sille ei löytynyt osakasluetteloa, tilintarkastettua tilinpäätöstä eikä pörssilistausta. Yhtiö julkaisee johtonsa omalla About-sivullaan: Saroj Garg perustajana, Anshika Garg ja Srishti Garg perustajaosakkaina, Moksh Garg toimitusjohtajana (managing director) ja Satpal Garg operatiivisena johtajana, sekä Joby George pääjohtajana (chief executive officer) — nimi, jonka myös Khaleej Times liittää yhtiöön. Dubai Land Department rekisteröi liiketoiminnan nimellä Royal Centurion Real Estate Development ja listaa neljä kehitysyhtiötä, joista Centurion Capital One Properties on Burj Capitalin takana oleva hankeyhtiö. Yhtiö toimii Centurion Starin Tower A:n 6. kerroksesta Port Saeedissa, Deirassa.

Lähde: Centurion Properties — About Us, luettu 27. syyskuuta 2026 (perustamisvuosi, virstanpylväsaikajana, johtoryhmä) · Khaleej Times — Centurion Properties ja CITIC Construction yhdistävät voimansa 10.5 miljardin dirhamin Dubai-panostuksessa, 9. heinäkuuta 2025 (toimitusjohtaja Joby George, perustettu 2013) · propsearch.ae — Burj Capital, oikeushenkilö Royal Centurion Real Estate Development / Centurion Capital One Properties

Referenssit

Rakennukset, jotka tekivät nimen

  1. 01 Centurion Residences and Riah Tower Kaksi asuinhanketta, jotka yhtiön oma virstanpylväsaikajana kirjaa kyseisenä vuonna toimitetuiksi. Centurion Residences on nimi, jota aggregaattorit kantavat mutta nykyinen hankelista ei — koska se on valmis, ei siksi että se olisi asiaan kuulumaton. 2017 valmistui
  2. 02 Centurion Onyx Ainoa toimitus, jonka yhtiön aikajana kirjaa kyseiselle vuodelle. 2019 valmistui
  3. 03 Four residential projects in London Yhtiön oma aikajanamerkintä lukee "Delivered 4 residential projects in London, UK" — ainoa UAE:n ulkopuolinen työ, jonka se kirjaa missään. 2021 valmistui
  4. 04 Burj Capital Grade A -luokan liiketorni Business Bay Canalin varrella, jota GRAF myy — 243 yksikköä, joista 238 on toimistoja ja 5 katutason liiketilaa, yhteensä noin miljoona neliöjalkaa, suunnittelu HKS Architects. Julkistettiin tilaisuudessa JW Marriott Marquisissa 29. syyskuuta 2025; Land Department arvottaa hankkeen 150 miljoonaan dirhamiin (AED 150 m). Luovutus on ilmoitettu Q4 2028; vuosi on julkistusvuosi, eikä rakennus ole valmis. Launched 2025
  5. 05 Flora Isle Residences Rantaviivan asuinhanke Dubai Islandsilla, jonka julkaistu luovutus on Q2 2027. Vuosi on ilmoitettu luovutus; rakennus ei ole valmis. Due 2027
  6. 06 Capital One JVC Centurionin toinen liikerakennus, Jumeirah Village Circlessä, merkittynä käynnissä olevaksi sen omalla hankelistalla 26. syyskuuta 2026. Se on eri rakennus kuin Burj Capital ja eri asia kuin Centurion Capital One Properties -yhtiö, ja nämä kolme sekoitetaan säännöllisesti keskenään. Ongoing 2026

Centurion referenssit

Perustamisvuosi
2013
Centurionin oma muotoilu — "Established in 2013, Launched first freehold commercial tower in Deira, Dubai"
Toimitetut hankkeet
10+
Centurionin oma tilastolohko, luettu 27. syyskuuta 2026
Tulevat hankkeet
15+
Sama tilastolohko — laskettu erillään toimitettujen luvusta
Portfolio, kuten yhtiö ilmoitti sen vuonna 2024
28+ projects
"28+ projects in our portfolio with a built-up area of over 15 Million sq.ft." — yhtiön oma vuoden 2024 virstanpylväsmerkintä
Rakennettu pinta-ala
15m+ ft²
Centurionin oma tilastolohko; yhtiö ei julkaise portfolion rahallista arvoa
Land Departmentin kirjaamat kaupat Burj Capitalissa
50
AED 2.66m–5.71m hintaan AED 3.17k–4.53k per ft², tuorein 17. syyskuuta 2026

Toimitetut, tulevat ja portfolio ovat kolme erillistä lukua, eikä niitä lasketa yhteen. Kaikki ovat Centurionin omia ilmoituksia sen omalla About-sivulla, esitettynä lukupäivämäärän kanssa ja, missä yhtiö on itse päivännyt ne, sen omalla päivämäärällä.Kaksi asiaa, joita Centurion ei julkaise missään: toimitettujen yksiköiden lukumäärä ja hinta yhdellekään hankkeelle.

Mistä Centurion tunnetaan

Perustamisvuosi
2013
Toimitetut hankkeet, yhtiön mukaan
10+
Tulevat hankkeet, yhtiön mukaan
15+
Portfolio, yhtiön mukaan vuonna 2024
28+ projects
Rakennettu pinta-ala, yhtiön mukaan
15m+ ft²
Land Departmentin kaupat Burj Capitalissa
50, to 17 September 2026

Toimitetut, tulevat ja portfolio ovat kolme erillistä lukua, eikä niitä koskaan lasketa yhteen.Jokainen luku on Centurionin oma ilmoitus sen omalla About-sivulla, esitettynä lukupäivämäärän kanssa ja yhtiön omalla vuoden 2024 leimalla siellä, missä se päivänsi luvun itse. Kauppojen rivi on Land Departmentin.

Missä Centurion rakentaa

Nykyiset kohteet GRAFin kautta

Miten Centurion eroaa muista Dubain rakennuttajista

Centurionin erot ovat asuinpuolen näyttö, joka kääntyy nyt liikekiinteistöihin, epätavallinen rakennuskumppani ja nimiongelma — katso yllä oleva omistusvastaus siitä, kuka yhtiötä johtaa.

Toimitusnäyttö on asuinpuolta; nykyinen hankejono on puoliksi liikekiinteistöjä
Jokainen valmistuminen, jonka yhtiön aikajana nimeää, on asuinhanke — Centurion Residences ja Riah Tower vuonna 2017, Centurion Onyx vuonna 2019, neljä lontoolaista hanketta vuonna 2021. Sen vuoden 2013 merkintä nimeää ensimmäisen freehold-liiketornin Deirassa julkistuksena, ja toimitukset alkavat vuodesta 2017. Sen nykyisen listan neljästä hankkeesta kaksi on toimistoja: Burj Capital Business Bayssa ja Capital One JVC.
Se on toimittanut UAE:n ulkopuolella
Neljä asuinhanketta Lontoossa, kirjattuna toimitetuiksi vuonna 2021 yhtiön omalla aikajanalla — ainoa työ, jonka se kirjaa missään Dubain ulkopuolella.
10.5 miljardin dirhamin rakennussopimus kiinalaisen valtion rakennusyhtiön kanssa
Heinäkuussa 2025 Centurion allekirjoitti yhteisymmärryspöytäkirjan CITIC Constructionin kanssa yli 10 miljoonan neliöjalan rakennetusta pinta-alasta 10.5 miljardin dirhamin bruttokehitysarvolla, rakentaminen Q3 2025 alkaen Business Bayssa, Meydan Horizonissa, Motor Cityssä, Dubai Islandsilla, Dubai Southissa ja Jumeirah Village Circlessä — kuusi aluetta, kaksi enemmän kuin sen julkaistu hankelista näyttää.
Jokainen hinta tässä keskuksessa kulkee sen syötteen mukana, josta se on peräisin
Centurion päivää toimituksensa vuosi vuodelta omalla About-sivullaan eikä ilmoita hintojaan missään, joten Burj Capitalin AED 2,580,000 -merkintä kantaa lähteensä mukanaan kaikkialla, missä se esiintyy — rakennuttajan syöte, josta välittäjät työskentelevät, luettu syyskuussa 2026.
OCTA Properties on myyntiagentuuri, ei rakennuttaja
Centurionin oma Burj Capital -mikrosivusto kuvaa OCTAa "master agency for sales, sales operations, and marketing" -toimijaksi, eikä OCTA esiinny missään Centurionin pääasiallisella hankesivulla — kuitenkin pitkä lista välittäjäsivuja on otsikoitu "Burj Capital by OCTA Properties". Rakennuttaja on Centurion.
Miksi GRAF suosittelee kohdetta Centurion

Centurion Properties sopii ostajalle, joka tarkastelee Burj Capitalia — Grade A -luokan toimistoa tontilla, joka avautuu Business Bay Canalille, myydään shell and core -tasoisena hintaan AED 2,580,000 alkaen, rakennuksessa, jossa on 238 toimistoa ja 5 katutason liiketilaa kanaalin varrella, luovutus ilmoitettu Q4 2028.

Miksi harkita Burj Capitalia
  1. Yksi tämän vuoden toimistoaallon paremmin dokumentoiduista hankkeistaLand Department on kirjannut rakennuksessa 50 kauppaa, tuoreimman 17. syyskuuta 2026, ja niistä matalin — AED 2,660,000 — asettuu 3% sisään rakennuttajan omasta lähtöhinnasta. Hinta ei ole väite, joka seisoo yksin.
  2. Rakennuttajan näyttö on luettavissa vuosi vuodeltaYli kymmenen toimitettua hanketta vuodesta 2013 yhtiön oman laskun mukaan, valmistumiset nimettynä ja päivättynä sen omalla About-sivulla — 2017, 2019 ja 2021, kussakin hankkeet, jotka sinä vuonna sulkeutuivat.
  3. Päivättyjä työmaavalokuvia, joita voi katsoaCenturion julkaisee syyskuun 2026 valokuvia työmaalta — tarkistettavampaa näyttöä kuin kierrossa oleva 10%, joka on merkintä maksuerägrafiikassa eikä kanna rakennusteknistä merkitystä.

GRAFin toimitus

Centurion — usein kysytyt kysymykset

Kuka omistaa Centurion Propertiesin?

Centurion Properties on yksityisomisteinen ja perhejohtoinen. Laillista omistusta ei ole julkisesti vahvistettu — osakasluetteloa, tilintarkastettua tilinpäätöstä tai pörssilistausta ei löytynyt. Sen oma About-sivu nimeää Saroj Gargin perustajaksi, Anshika Gargin ja Srishti Gargin perustajaosakkaiksi, Moksh Gargin toimitusjohtajaksi (managing director) ja Satpal Gargin operatiiviseksi johtajaksi, sekä Joby Georgen pääjohtajaksi (chief executive officer).

Lähde: Centurion Properties — About Us

Milloin Centurion Properties perustettiin?

2013, yhtiön oman ilmoituksen mukaan — "Established in 2013, Launched first freehold commercial tower in Deira, Dubai". Aggregaattorisivustot kierrättävät myös vuotta 2014; se vuosi ei esiinny yhdelläkään Centurionin sivulla eikä sitä käytetä tässä.

Lähde: Centurion Properties — About Us

Mitä Centurion Properties on todellisuudessa toimittanut?

Yli kymmenen hanketta vuodesta 2013, yhtiön oman laskun mukaan. Sen virstanpylväsaikajana nimeää Centurion Residencesin ja Riah Towerin toimitetuiksi vuonna 2017, Centurion Onyxin vuonna 2019 ja neljä asuinhanketta Lontoossa vuonna 2021. Vuonna 2024 se arvioi portfolionsa yli 28 hankkeeksi ja yli 15 miljoonaksi neliöjalaksi rakennettua pinta-alaa. Centurion ei julkaise toimitettujen yksiköiden lukumäärää.

Lähde: Centurion Properties — About Us

Onko OCTA Properties Burj Capitalin rakennuttaja?

Ei. OCTA Properties on myynnin, myyntioperaatioiden ja markkinoinnin pääagentuuri, Centurionin oman Burj Capital -mikrosivuston sanoin, eikä se esiinny missään Centurionin pääasiallisella hankesivulla. Rakennuttaja on Centurion Properties, joka rakentaa hankeyhtiön Centurion Capital One Properties kautta. Välittäjäsivut otsikolla "Burj Capital by OCTA Properties" liittävät hankkeen väärään toimijaan.

Lähde: Burj Capital — Centurion's own project microsite

Kuinka pitkällä Burj Capital on?

Kukaan ei julkaise sille päivättyä valmiusastetta. Kierrossa oleva 10% on merkintä maksuerägrafiikassa, ei rakennustekninen luku, ja 2% esiintyy vain portaalin metatietona. Mitä Centurion julkaisee, on joukko päivättyjä syyskuun 2026 työmaavalokuvia, ja Land Department on kirjannut rakennuksessa 50 kauppaa, tuoreimman 17. syyskuuta 2026.

Lähde: GRAF — Burj Capital project page

Mikä on ero Burj Capitalin, Capital One JVC:n ja Centurion Capital One Propertiesin välillä?

Burj Capital on liiketorni Business Bayssa, jota GRAF myy. Capital One JVC on eri liikerakennus, Jumeirah Village Circlessä. Centurion Capital One Properties ei ole hanke lainkaan — se on oikeudellinen hankeyhtiö, jonka kautta Burj Capital rakennetaan. Neljäs nimi, Centurion Residences, on asuinhanke, jonka yhtiön aikajana kirjaa toimitetuksi vuonna 2017.

Lähde: Centurion Properties — projects

Missä Centurion Properties rakentaa?

Sen nykyinen hankelista kattaa Business Bayn, Jumeirah Village Circlen, Dubai Islandsin ja Dubai Southin. Sen heinäkuun 2025 yhteisymmärryspöytäkirja CITIC Constructionin kanssa nimeää kuusi aluetta — nämä neljä sekä Meydan Horizon ja Motor City — yli 10 miljoonalla neliöjalalla ja ilmoitetulla 10.5 miljardin dirhamin bruttokehitysarvolla, rakentaminen Q3 2025 alkaen.

Lähde: Khaleej Times — Centurion Properties ja CITIC Construction, 9. heinäkuuta 2025

Oppaat, joissa tämä rakennuttaja esiintyy

Tietoa tästä profiilista

Profiilia ylläpitää GRAFin toimitus julkisten lähteiden ja omien hanketietojemme pohjalta. Päivitetty 27. syyskuuta 2026. Ota yhteyttä

Hanki esite

Lähetämme sen pian WhatsAppiinne.